Sa oled siin

Välisminister Sven Mikser ja kaitseminister Jüri Luik kinnitasid NATO peasekretärile Eesti pühendumust julgeoleku tagamisel

6. September 2017 - 16:45
Välisminister Sven Mikser rõhutas kohtumisel NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga, et NATO ja Euroopa Liit peavad tõhustama oma tegevusi mitmes valdkonnas, eeskätt terrorismivastases võitluses ja küberjulgeoleku küsimustes (foto: välisministeerium)

Välisminister Sven Mikser ja kaitseminister Jüri Luik kohtusid täna Tallinnas NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga, et arutada kujunenud julgeolekuolukorda, ELi-NATO koostööd ja järgmise aasta NATO tippkohtumist. Ministrid kinnitasid NATO peasekretärile Eesti pühendumust julgeoleku tagamisel.

Nii välis- kui ka kaitseminister rõhutasid liitlaste kohaolu olulisust Eesti territooriumil. „NATO väed Eesti pinnal on reaalne märk alliansi solidaarsusest ja valmisolekust iga liitlast kaitsta,“ ütles kaitseminister Jüri Luik. „Tugev heidutus tagab rahu ja stabiilsuse meie piirkonnas,“ rõhutas ta.

Välisminister Mikseri sõnul on praeguses olukorras oluline ühine tegutsemine rahvusvahelisel tasandil. „Euroopa Liidu ja NATO koostöö on olulisem kui kunagi varem,“ rõhutas Mikser. „Peame tõhustama oma tegevusi mitmes valdkonnas, eelkõige terrorismivastase võitluse ja küberjulgeoleku küsimustes,“ ütles ta. Välisminister lisas, et võitlus hübriidohtudega on üheks Eesti prioriteediks ka ELi nõukogu eesistumise ajal.

Kohtumisel tõdeti, et muutunud julgeolekuolukord eeldab riikidelt valmisolekut kaitsekulutusi suurendada. „Vajadusel peame olema valmis NATO ühisrahastust suurendama tagamaks NATO võimekust kõiki ülesandeid täita,“ kinnitasid ministrid. Stoltenberg tunnustas Eestit 2% kaitsekulutuste taseme hoidmise eest.

Kohtumisel räägiti ka 2018. aasta NATO tippkohtumisest, mille puhul nähti olulisena jätkata NATO kohanemist tänapäeva mitmekesiste julgeolekuväljakutsetega. Lisaks arutati ka NATO-Venemaa suhteid, sealhulgas õppuse Zapad mõju liitlaste ja Venemaa suhetele.