Sa oled siin

Pariisis kohtusid Euroopa kaitsevalmiduse algatusega liitunud riikide kaitseministrid

8. November 2018 - 8:41
Euroopa kaitsevalmiduse algatusega liitunud riikide kaitseministrid Pariisis.
Euroopa kaitsevalmiduse algatusega liitunud riikide kaitseministrid Pariisis.

Kaitseminister Jüri Luik osales eile õhtul Pariisis toimunud Euroopa kaitsevalmiduse algatuse (European Intervention Initative) initsiatiiviga liitunud riikide kaitseministrite kohtumisel, kus lepiti kokku initsiatiivi töösuunad kuni 2019. aasta lõpuni ning tervitati Soome liitumist kaitsevalmiduse algatusega. Lisaks sellele toimus kaitseminister Jüri Luige kahepoolne kohtumine oma Prantsusmaa kolleegi Florence Parly’ga.

Kaitseminister Jüri Luige sõnul saab initsatiiviga liitunud riikide koostööspekter olema väga huvitav ja mitmekesine. „Koostöö saab hõlmama nii strateegilist arutelu rahvusvahelise julgeolekukeskkonna sh. Läänemere piirkonna üle kui ka väga praktilist, riikide vahelist igapäevast koostööd puudutavaid küsimusi, nt koostöö rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel või teistes katastroofi - ja kriisipiirkondades,“ sõnas Luik.

Kaitsevalmiduse algatuse kaitseministrite kohtumisel allkirjastas Soome kaitseminister initsiatiiviga liitumise poliitiliste kavatsuste kokkuleppe, mille tulemusel sai Soomest kümnes, initsiatiiviga liitunud riik.

Euroopa kaitsevalmiduse algatuse initsiatiivi eesmärgiks on koondada kokku sarnaselt mõtlevad Euroopa riigid, kes jagavad ühist arusaama Euroopat ähvardavatest julgeolekuohtudest, omavad sarnaseid strateegilisi huvisid ja poliitilis-sõjalist kultuuri ning on võimelised viima üheskoos läbi sõjalisi operatsioone mistahes geograafilises punktis üle maailma. Eesti soovib initsiatiivi raames keskenduda eelkõige Läänemere regiooni julgeolekut puudutavatele küsimustele ning regiooni olukorrateadlikkust puudutava infovahetuse suurendamisele initsiatiiviga liitunud riikide vahel. Prantsusmaa Euroopa kaitsevalmiduse algatusega on tänaseks liitunud Eesti, Suurbritannia, Saksamaa, Taani, Holland, Hispaania, Portugal, Belgia ja Soome.

Kohtumisel Prantsusmaa kaitseminister Florence Parly’ga olid arutluse all NATO ja Euroopa Liidu kaitseküsimused ning riikide kahepoolset koostööd puudutavad teemad.

Lisainfo: press[at]kaitseministeerium[dot]ee