Sa oled siin

Mikser: Georgia püüdlusi NATO ja EL suunal ei saa mõjutada kolmandad riigid

11. September 2015 - 12:40

Täna Eestit külastava Georgia kaitseministri Tinatin Khidasheliga kohtunud kaitseminister Sven Mikser ütles, et Eesti mõistab Georgia rasket geopoliitilist olukorda eelkõige suhetes Venemaaga ning toetab seega igati Georgia püüdlusi NATO ja EL liikmelisuse saavutamisel.

Kaitseminister Mikser ütles, et Eesti teeb pidevalt koostööd liitlastega toetamaks Georgia püüdlusi integreerumisel euroantlantilisse ruumi. „Samuti on selge, et keegi kolmas osapool peale NATO ja ELi liikmesriikide ei saa mõjutada Georgia integreerumist nende organisatsioonidega,“ ütles Mikser. „See protsess ei ole Georgia jaoks ei lihtne ega kiire, kuid Eesti toetab Georgiat sellel teel igati.“

Mikser kiitis Georgia väljapaistvat osalemist NATO operatsioonidel, eriti ISAF-il Afganistanis. „Sellise panustamisega on Georgia näidanud oma suutlikkust toetada rahvusvahelise julgeoleku tugevdamist,“ ütles Mikser.

Georgia kaitseminister Khidasheli ütles kohtumisel, et Georgial on kindel soov NATO ja EL liikmelisuse saavutamiseks. „Kui neis organisatsioonides on poliitiline tahe meid ka vastu võtta, siis suudame me täita kõik vajalikud nõudmised,“ ütles Khidasheli. „Gruusia väärib paremat tulevikku.“

Kaitseministrid arutasid kohtumisel ka julgeolekuolukorda regioonis, eelkõige Venemaa agressiivset välispoliitikat. Kaitseminister Mikser rõhutas, et seejuures on oluline näidata liitlassidemete tugevust ja valmidust seista vastu agressioonile.

„Me peame Putini režiimi sõjaliselt heidutama, sest Venemaa on viimastel aastatel korduvalt näidanud oma valmidust kasutada sõjalist jõudu välispoliitika teostamise vahendina,“ ütles Mikser. „Venemaa neoimperialistlik hoiak oma naabrite suhtes ei muutu vähemalt seni kuni Putin on võimul.“

Georgia kaitseminister Khidasheli rõhutas, et Georgia eesmärgiks on sõja vältimine Venemaaga läbi heidutuse, samas on Venemaa jätkanud agressiooni järjest uute Georgia alade okupeerimisega ning uute Berliini müüri tüüpi tõkete rajamisega piiridele.

„Meie riik ei saa areneda kui ei ole julgeolekugarantiisid. Praegu ähvardab Venemaa agressioon nii meie taristut, elektri tootmist kui muid eluvaldkondi,“ ütles Khidasheli. „Rahvusvahelise üldsuse nõrkuse näitamine Venemaale Georgias toimuva osas võib omakorda provotseerida järgmisi konflikte.“

Eesti on pikaajaliselt toetanud Georgiat nende julgeolekusektori reformimisel ja euro-atlantiliste struktuuridega lõimumise protsessis.

Üks olulisemaid kahepoolseid koostöövaldkondi on küberjulgeolek – Kaitseministeeriumi eestvedamisel on Georgiaga käivitumas küberjulgeoleku-alane väljaõppeprojekt, mille rahastamine saab võimalikuks tänu Välisministeeriumi arengukoostöö vahenditele. Eesti on aastaid toetanud Georgia kõrgemate riigikaitsekursuste läbiviimist ja Georgia õppurite õppimist Balti Kaitsekolledžis. Koostöö toimub ka vabatahtlike sõjaliste organisatsioonide vahel: Eesti Kaitseliit on koostöös Taani partneritega andnud Georgia rahvuskaardi instruktoritele väljaõpet. Eesti on järjepidevalt panustanud ka NATO demineerimisprogrammi Georgias.

Veel uudiseid samal teemal

03.01.2019|Kaitseministeerium

Luik: vabaolemise juured on meis endis

Täna tähistati Tallinnas vaikuseminutiga 99 aastat tagasi kehtima hakanud Vabadussõja relvarahu ning mälestati Eesti vabaduse eest langenuid.

14.12.2018|Kaitseministeerium

Kaitseminister andis üle missioonimedalid

Kaitseminister Jüri Luik andis täna kaitseministeeriumis üle missioonimedalid ligi 140 kaitseväelasele, kes on tänavu osalenud välisoperatsioonidel.