Sa oled siin

Luik: Rootsi on oluline julgeoleku tagaja meie regioonis

15. September 2017 - 18:06

Kaitseminister Jüri Luik kohtus täna visiidil Rootsi kaitseminister Peter Hultqvisti ja kaitseväe ülemjuhataja kindral Micael Bydeniga. Kaitseministrid arutasid kujunenud julgeolekuolukorra üle Läänemere regioonis ja alanud õppuste Zapad ning Aurora teemal.

Kohtumisel kaitseminister Peter Hultqvistiga rääkisid ministrid õppusest ‘Aurora 17’, mis on esimene suurem Rootsi kaitseväe õppus pärast 1990. aastate algust. Õppus toimub Gotlandi saarel ning Stockholmi ja Göteborgi ümbruskonnas. Eesti osaleb õppusel Kaitseliidu rühmaga Saaremaa malevast ning mereväe laevaga.

„Õppus ‘Aurora 17’ ning arengud Rootsi kaitsevaldkonnas annavad märku sellest, et Rootsi on selgelt tunnetamas suuremat rolli Läänemere piirkonna julgeoleku tagamisel,” ütles kaitseminister Jüri Luik.

Ministrid rääkisid ka Eesti ja Rootsi kahepoolse koostöö teemal kaitsevaldkonnas.

Kaitseminister Hultqvist andis kohtumisel ülevaate Rootsi valitsuse otsusest järgneva kolme aasta jooksul suurendada kaitsekulusid. Rootsi kaitsejõudude tugevdamiseks eraldab valitsus järgneva kolme aasta jooksul lisaraha 8,1 miljardi Rootsi krooni ulatuses. Samuti taastab Rootsi 2018. aasta algusest ajateenistuse. 

Visiidi jooksul kohtus minister Luik ka Rootsis resideeruvate ELi ja NATO riikide saadikutega, et anda ülevaade äsja Tallinnas toimunud Euroopa Liidu kaitseministrite kohtumisest ja Euroopa kaitsekoostöö arengutest. Luik ütles kohtumisel, et Euroopa kaitseministrid kinnitasid valmisolekut suuremaks koostööks kaitsevaldkonnas ning mainis, et alalise struktureeritud koostöö (PESCO) ning Euroopa kaitsefondi käivitumiseni loodetakse jõuda juba käesoleva aasta lõpuks.

Kohtumisel osalenud Rootsi kaitseministeeriumi kantsler Jan Salestrandi sõnul toetab Rootsi Euroopa suuremat kaitsekoostööd, kuid rõhutas, et see ei tohiks dubleerida NATO tegevusi.

Veel uudiseid samal teemal

21.09.2018|Kaitseministeerium

Eesti ja Jaapani kaitseministri kohtumisel Tokyos arutati Venemaa ja küberohtude teemadel

Kaitseminister Jüri Luik kohtus täna Tokyos Jaapani kaitseministri Itsunori Onoderaga, et arutada kahepoolse kaitsekoostöö ning rahvusvahelise julgeolekuga seotud küsimusi. Tegu oli Eesti kaitseministri esimese visiidiga Jaapanisse.

10.09.2018|Kaitseministeerium

Kaitseminister Luik arutas Soome ametivennaga kaitsekoostööd

Kaitseminister Jüri Luik kohtus reede õhtul Muhumaal Soome ametivenna Jussi Niinistöga, et arutada kahe riigi vahelist kaitsekoostööd ning regionaalse julgeoleku teemasid.