Sa oled siin

Luik: maailma juurteni raputanud sõda mõjutab meid siiani

8. Mai 2018 - 15:04
Luik: maailma juurteni raputanud sõda mõjutab meid siiani
Luik: maailma juurteni raputanud sõda mõjutab meid siiani

Kaitseminister Jüri Luik pidas kõne Kaarli kirikus toimunud mälestusteenistusel, millega tähistati 73 aasta möödumist Teise maailmasõja lõpust.

Kaitseminister Jüri Luik mälestas oma kõnes Teises maailmasõjas hukkunud kümneid miljoneid inimesi.

„Hitleri ja Stalini salasobinguga valla päästetud sõja tagajärjeks oli Euroopa rahvaste suur häving ja rahulike elanike piiritu kannatus,” sõnas Luik.

Ta märkis, et just selle sõja tagajärjel kaotasid eestlased pooleks sajandiks iseseisvuse.

„Tänaseni ei ole teada täpne hind, mida totalitaarsete võõrriikide poolt okupeeritud Eesti maksis tapetute, langenute, vangistatute, küüditatute, mobiliseeritute, sundevakueeritute ja kodumaalt põgenenute eest,“ lausus Luik.

Ta lisas, et sõjas võõrriikide armeedes teenis sunnitult umbes 100 000 Eesti meest.

Kaitseminister rääkis, et Ida-ja Kesk-Euroopas, sealhulgas Eestis, tähendas sõja lõpp küll rindel suremise lõppu, kuid mitte riiklikust terrorist ja rõhumisest pääsemist. „Täna mälestame ka kõiki neid, kes kannatasid totalitaarrežiimi repressioonide käes,“ sõnas Luik.

„Suur sõda, mis raputas maailma juurteni, mõjutab meie mõtteid siiani. See mõjutab ka riikide poliitikat ja rahvusvahelisi suhteid,“ ütles Luik.

Kaitseminister sõnas, et teame kui habras on rahu ja kui kallis on vabadus.

„Täna saame öelda, et meie kindel kaitsetahe ja tugevad liitlassuhted tagavad, et me ei lase enam korduda sündmustel mis viisid meilt vabaduse. Et meie rahvas ei pea enam kandma kaotusi mis võtavad mitmelt põlvkonnalt võimaluse elada rahus,“ sedastas Luik.

Mälestusteenistusel pidasid kõne veel Vabadusvõitlejate Liidu esimees Tiit Põder, diplomaatilise korpuse vanem, Rootsi suursaadik Eestis Anders Ljunggren, Jakob Westholmi Gümnaasiumi õpilane Mihkel Viinalass ja Eesti Memento Liidu esindaja Trivimi Velliste.

Fotod mälestusteenistuselt

Lisainfo: press[at]kaitseministeerium[dot]ee