Sa oled siin

Balti kaitseministrid: NATO heidutushoiak on olnud tõhus, liitlaste kohaolek peab jätkuma

29. Mai 2015 - 12:18

Regiooni julgeoleku võti on tõhusas omavahelises koostöös ja liitlaste suurenenud kohaolekus, rõhutasid eile Leedus Panevežyses kohtunud Eesti kaitseminister Sven Mikser, Läti kaitseminister Raimonds Vējonis ja Leedu kaitseminister Juozas Olekas.

Ministrid tunnustasid oma regulaarsel kohtumisel liitlasi eesotsas Ameerika Ühendriikidega otsustava panustamise eest NATO heidutushoiaku tugevdamisse ning seadsid eesmärgiks NATO Walesis vastuvõetud julgeoleku tugevdamise plaani täieliku elluviimise 2016. aastal toimuvaks Varssavi tippkohtumiseks.

Balti kaitseministrite kohtumisel osales esmakordselt ka Ukraina kaitseminister kindral Stepan Poltorak. Sven Mikseri sõnul andis aruteludele tooni Vene Föderatsiooni jätkuv agressioon ja sellest tingitud pinev julgeolekuolukord Ukrainas ja regioonis laiemalt.

„NATO ja Euroopa Liit on näidanud head valmisolekut ja üksmeelt seismaks vastu nii konventsionaalsetele kui ka mitte-konventsionaalsete ohtudele. Meie võimsaimad relvad ühiste väärtuste kaitsel on tõde ja koostöö,“ ütles Mikser.

Kaitseministrite kohtumisel oli jutuks ka prioriteetsete sõjaliste võimete eelisarendamine. Ministrid tõid välja väljaõppevõimaluste parendamise ja liitlastele parima võimaliku vastuvõtva riigi toetuse tagamise, ühe teemana räägiti ka õhukaitsest.

"Vene Föderatsiooni lennukite suurenenud aktiivsus Läänemere regioonis on näidanud, et õhuturbe teostamine kahest baasist on vajalik - olime üksmeelel, et liitlaste lennukid peavad paiknema nii Ämaris kui ka Šiauliais,“ sõnas Mikser.

Kaitseministrid kirjutasid pärast kohtumist alla ühisavaldusele, milles võtsid kokku ühised eesmärgid kaitsekoostöö tugevdamiseks.

Ministrid kiitsid heaks Balti kaitsekoostöö uuendatud põhimõtted, mis peaks veelgi hõlbustama erinevate valdkondade koordineerimist (sh väljaõpe, õppused, võimeplaneerimine, ühishanked)  ja toetama laiemat regionaalset koostööd nii põhja- kui lõunanaabritega. Balti riikide kaitsekoostöö on viimastel aastatel üha tihenenud, ühiseid tegevusi on lisandunud nii Põhjala riikide suunal kui ka regiooni kaalukama liitlase Poolaga.

Ühisavalduses rõhutasid kaitseministrid oma toetust Ämari lennubaasi saamisel piirkondlikuks liitlaste õhuvägede väljaõppekeskuseks. Samuti tervitati ühise Eesti, Läti ja Leedu staabielemendi loomist tugevdamaks koostööd kaitsealases planeerimises.  

Ministrid pidasid tähtsaks jätkata Krimmi annekteerimise avalikku hukkamõistu ja kinnitasid igakülgset toetust Ukrainale võitluses sõltumatuse ja territoriaalse terviklikkuse eest.

Veel uudiseid samal teemal

12.06.2019|Kaitseministeerium

Õppused Läänemerel näitavad liitlaste pühendumust

Liitlased viivad sel suvel Läänemerel läbi suuremahulised õppused, Ameerika Ühendriikide juhtimisel iga-aastase Balti regiooni rahvusvahelise õppuse BALTOPS ning Ühendkuningriigi eestvedamisel siirmisõppuse Baltic Protector.

31.05.2019|Kaitseministeerium

Kaitseinvesteeringute keskuse järgmine direktor on Kusti Salm

Kaitseminister Jüri Luik nimetas Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse järgmiseks direktoriks ministeeriumi kaitseinvesteeringute osakonna juhataja Kusti Salmi.

Kusti Salm asub ametisse 23. juulil, mil lõpeb praeguse direktori kolonel Rauno Sirgi kolmeaastane ametiaeg. Kolonel Sirk jätkab rotatsiooni korras teenistust kaitseväes.